Parafia p.w. Matki Bożej Bolesnej w Przędzelu

Ministranci

/
/
Ministranci

Określenie ministrant pochodzi od łac. „ministrare” – oznaczającego „służyć”. Ministrant  to zazwyczaj młoda osoba świecka, która po stosownym ustanowieniu może uczestniczyć bliżej świętych obrzędów, tym samym reprezentując wiernych wokół ołtarza oraz pomagać celebransowi.

Liturgiczna Służba Ołtarza to bardzo wyjątkowa  grupa duszpasterska, dlatego, że chcemy być w czasie eucharystii kimś więcej niż tylko biernymi obserwatorami przebiegu mszy św. LSO współtworzy liturgię. Ksiądz mógłby odprawić nabożeństwo samotnie, ale ileż piękniej wygląda ono gdy celebransowi towarzyszą ministranci Od kandydatów począwszy, których poznamy po biało niebieskich szarfach, poprzez ministrantów ubranych w biało czerwone stroje (komża włożona na sutanelę), a skończywszy na lektorach ubranych w śnieżnobiałe alby. Najwyższym stopniem godności ministranckiej jest ceremoniarz z krzyżem na piersiach. Nieoceniona jest rola ministrantów w dni świąteczne, sam ksiądz nie dałby rady odprawić uroczystości z tyloma funkcjami na raz. Wszystkich, którzy chcą włączyć się w odgrywanie tego wspaniałego przedstawienia zapraszamy na cotygodniowe spotkania – w każdy piątek o godz. 16.00. Prosimy również o modlitwę w naszych intencjach, aby zwiększały się szeregi ministrantów tutaj w Przędzelu.

Modlitwa ministranta przed Mszą Świętą

K:  Wspomożenie nasze w imieniu Pana,

W: Który stworzył niebo i ziemię.

Oto za chwilę, przystąpię do Ołtarza Bożego, do Boga, który rozwesela młodość moją. Do świętej przystępuję służby. Chcę ją dobrze pełnić. Proszę Cię, Panie Jezu, o łaskę skupienia, by myśli moje były przy Tobie, by oczy moje były zwrócone na ołtarz, a serce moje oddane tylko Tobie. Amen.

K: Postępujmy w pokoju

W: W imię Chrystusa

Modlitwa ministranta po Mszy Świętej

K:  Błogosławmy Panu,

W: Bogu niech będą dzięki!

Boże, którego dobroć powołała mnie do Twojej służby, spraw, bym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach, przez dzień dzisiejszy i całe me życie szedł tylko drogą zbawienia. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

ZBIÓRKA MINISTRANTÓW – piątek godz. 16.00

... z życia wspólnoty