Duszpasterstwo

Msze Św.

8:00, 10:30, 18:00 (zimą 17:00)

Rok liturgiczny

Parafia p.w. Matki Bożej Bolesnej

PRZĘDZEL, ul. Mickiewicza 62

37-420 Rudnik nad Sanem

tel.

ks.leszek@parafia-przedzel.pl

Nr konta:
10 9434 1070 2005 1502 3216 0001

Triduum Paschalne 2012

Obchody Paschalnego Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczynają się wieczorną mszą świętą Wieczerzy Pańskiej, celebrowaną w Wielki Czwartek, kończą zaś - nabożeństwem nieszporów, odprawianym
w Niedzielę Wielkanocną. Etap pierwszy to pożegnalna uczta, zwana Ostatnią Wieczerzą, oraz zapowiedz ofiary; etap drugi - wydarzenia Wielkiego Piątku, zakończone śmiercią Chrystusa na krzyżu; część trzecia - spoczynek
w grobie i cud zmartwychwstania.

Ostatnia Wieczerza
Wielki Czwartek jest dniem, w którym Chrystus ustanowił niezwykły dar Eucharystii, jest wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy. Podczas liturgii nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do specjalnie przygotowanej kaplicy, zwanej ciemnicą.

Wielki Piątek Męki Pańskiej
W Wielki Piątek na pamiątkę jedynej Ofiary Chrystusa, złożonej na krzyżu, nie sprawana była Ofiara Eucharystyczna. W duchu wiary trwaliśmy na modlitwie, a zgodnie z polską tradycją adoracji Grobu Pańskiego związany jest także zwyczaj straży, którą u nas pełnili strażacy, harcerze oraz lektorzy i ministranci.

Wigilia Paschalna
W Wielką Sobotę wierni licznie gromadzili się w świątyni na poświęcenie pokarmów. Uroczystość Wigilii Paschalnej wyróżniła się bogactwem symboli
i czytań biblijnych ukazujących całe dzieło zbawienia.

Chrystus Zamrtwychwstał !
Wczesnym rankiem Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego odbyła się Msza Rezurekcyjna z procesją, która oznajmiła Światu, że Chrystus Zmartwychwstał.!